Alpska konferenca: Skupaj za regijo, v kateri se splača živeti

Slovensko predsedstvo Alpske konvencije je 22. januarja 2025 na Brdu/SI gostilo Alpsko konferenco. Osrednja tema je bila kakovost življenja na območju Alp, ki jo obravnava tudi 10. poročilo o stanju Alp.

Ministri_ce za okolje alpskih držav se srečujejo vsaki dve leti, da bi pripravili skupne strategije in se spopadli z aktualnimi izzivi – tako tudi 22. januarja 2025. Kljub porastu populističnih gibanj so vsi ministri_ce, ne glede na svojo politično usmeritev, poudarili pomen čezmejnega sodelovanja ter boja proti podnebni krizi in krizi biotske raznovrstnosti. Vsa temeljna poročila so bila potrjena soglasno in brez kritičnih pripomb.

Kakovost življenja kot politični cilj

Ob predaji predsedovanja Italiji je slovensko predsedstvo ob koncu predstavilo še 10. Poročilo o stanju Alp. Medtem ko je kakovost življenja dolgo veljala za individualno zadevo, je zdaj osrednji cilj javne politike. Poročilo prikazuje načine, kako je mogoče uskladiti okoljska, gospodarska in socialna vprašanja. »Samo čezmejno sodelovanje lahko zagotovi trajnostno in za življenje primerno alpsko regijo,« v svojem predgovoru poudarja Alenka Smerkolj, generalna sekretarka Alpske konvencije.

Magdalena Holzer, direktorica društva Alpsko mesto leta, se je zahvalila slovenskemu predsedstvu Alpske konvencije in mu čestitala za dokončanje poročila: »Veseli nas, da so bile v poročilu upoštevane nekatere naše pripombe, ki poudarjajo nujnost ukrepanja. Prihodnje delo Alpske konvencije se mora osredotočiti na individualni način življenja – kaj je praktično, enostavno, dobro zame – v primerjavi s kolektivno kakovostjo življenja, tj. kaj je dobro za vse, kar neposredno ali posredno ne vpliva negativno na druge.«

10. Poročilo o stanju Alp je v angleščini že na voljo tukaj, od konca februarja 2025 pa bo na voljo tudi v vseh alpskih jezikih.

Prenosi:

Foto: Boštjan Podlogar